Lielais desmitnieks jeb 10 īpašas grāmatas manā dzīvē

happiness

Pirms pāris nedēļām interneta vidē manu uzmanību piesaistīja ļoti jauka grāmatmīļu akcija, ko savā blogā aizsāka Spīgana. Noteikumi ir pavisam vienkārši:

„Katrs nosauc 10 grāmatas, kas visvairāk ir ietekmējušas vai izmainījušas viņa dzīvi, grāmatas, kurām ir bijusi liela emocionāla nozīme, un varbūt pie katras ieliek nelielu komentāru par to, kāpēc un kādā veidā, bet pēc tam nominē trīs citus blogerus, kas dara to pašu.”

Tagad stafetes kociņš ir nonācis manās rokās. Paldies Lāsmai par iemeslu notraukt putekļus no bloga (vai es patiešām neko neesmu rakstījusi kopš aprīļa? … Jā, patiešām) un pastāstīt par grāmatām, kas ir spēlējušas nozīmīgu lomu manā dzīvē!

Dž.R.R. Tolkīns. „Gredzenu pavēlnieks”

Lasīt grāmatas ir kā doties ceļojumā; lasīt „Gredzenu pavēlnieku” ir kā pārnākt mājās. Pirmoreiz ar šo grāmatu satikos bērnībā, 6 gadu vecumā, un kopš tā brīža nav pagājis neviens gads, kad es to nepaņemtu rokās. Lai ar kādu bestselleru es būtu aizrāvusies, vienmēr zinu: beigu beigās es atgriezīšos pie „Gredzenu pavēlnieka”, saritināšos gultā ar daudzkārt lasīto un pārlasīto sējumu un atkal staigāšu pa labi pazīstamajām takām… un katru reizi atklāšu kaut ko jaunu.

Chris Baty. „No Plot? No Problem!”

Jau astoto gadu novembra mēnesi manā kalendārā aizstāj vispasaules rakstnieku izaicinājums NaNoWriMo. „No Plot? No Problem!”, ko sarakstījis pasākuma idejiskais tēvs Kriss Beitijs, palīdz neapjukt vārdu mudžekļos un pat vētrainākajos rakstīšanas virpuļos saglabāt kaut ko līdzīgu veselajam saprātam, kā arī mudina uzdrīkstēties un ļauties piedzīvojumiem. Šo grāmatu turu rokas stiepiena attālumā ne vien NaNo laikā, bet arī visu pārējo gadu.

Raymond E. Feist. „Magician”

Vispār jau visa „The Riftwar Saga” sērija, bet „Magician” jo īpaši – šī ir pirmā grāmata, ko izlasīju angliski. Tolaik man bija 12 gadi un angļu valodu skolā biju mācījusies tikai vienu gadu, tāpēc uztvēru vien pusi no grāmatā notiekošā, taču šī puse mani ļoti aizrāva un mudināja mācīties vēl cītīgāk. Rezultātā nu jau grāmatas lasu gandrīz tikai svešvalodās.

Flāvija Bižora. „Trīs maģiskie akmeņi”

Šajā gadījumā svarīgāks ir nevis stāsts grāmatā, bet stāsts par grāmatu. Man bija 11 gadi, kad izlasīju „Trīs maģiskos akmeņus” – un uzzināju, ka autore ir tikai mazliet vecāka par mani. Tajā brīdī nospriedu: „Ja viņa var uzrakstīt grāmatu, tad kāpēc to nevarētu arī es?” Jau pirms tam biju sacerējusi stāstiņus un vairāk laika pavadījusi nevis rotaļās ar vienaudžiem, bet pie klades, noķēpājusies ar tinti, un šajā brīdī piedzima mans sapnis publicēt savu grāmatu. Un kārtējo reizi ir pierādījies – tāda „nevaru” nav, vajag tikai strādāt.

M.M. Kaye. „The Far Pavilions”

Atzīstos godīgi, man laiku pa laikam patīk izlasīt pa kādam romantiskajam romānam, tomēr ļoti reti gadās atrast tādu, kas paliktu atmiņā ilgu laiku un ko gribētos pārlasīt; lai tā notiktu, man vajag kaut ko vairāk par mīlasstāstu. „The Far Pavilions” aizveda mani ceļojumā pa Britu impērijas kontrolēto Indiju un ļāva piedzīvot gan šīs zemes žilbinošo spožumu, gan tumšās ēnas. No šīs grāmatas uzzināju daudz vairāk par Indijas vēsturi nekā no mācību grāmatām… un arī mīlasstāsts nelika vilties.

Patriks Rotfuss. „Vēja vārds” (sērija)

Pirms dažiem gadiem biju diezgan tālu atkāpusies no augstās fantāzijas lasīšanas, jo šķita – visi pēdējā laikā tapušie darbi ir vairāk vai mazāk vienādi un tiem visiem trūkst tā īpašā, kas man aizbāztu muti, pirms atkal novaidos: „Aha, kārtējais Izredzētais/likteņa pabērns kārtējā viduslaiku Eiropas atlējumā”. Rotfuss ir sevi pieteicis skaļi un krāšņi; sen nebiju tā jūsmojusi gan par pašu stāstu, gan meistarīgo valodu. Un šis ir tas retais gadījums, kad esmu pamatīgi mazliet ieķērusies galvenajā varonī.

Stephen King. „The Dark Tower” series

Grūti izvēlēties vienu Kinga grāmatu (vai pat vienu Kinga sēriju), turklāt pārsvarā esmu iecienījusi tieši viņa rakstītos šausmu romānus… Tomēr „Tumšais tornis” man nolaupīja veselu pavasari, un tieši šīm grāmatām man jāsaka paldies par piededzinātām vafelēm, apzināti un neapzināti garām palaistām autobusa pieturām un laikā nenodotu kursa darbu, kā arī pārdomām par laika un notikumu ritējumu pasaulē. Ka is a wheel.

Džons Grīns. „Mūsu zvaigžņu vaina”

Ļoti reti gadās tā, ka kāds autors ar vienu vienīgu grāmatu ieteleportējas mana visiemīļotāko rakstnieku topa augšgalā, bet Džonam Grīnam tas izdevās tik viegli, ka pat īsti to nepamanīju. Ilgi atliku „Mūsu zvaigžņu vainas” lasīšanu, jo zināju, ka raudāšu, – bet nebiju gaidījusi, ka tik daudz smiešos un pēdējo lappusi aizšķiršu ar smaidu sejā. Aizkustinoša, pārdomas rosinoša grāmata, ko, manuprāt, vajadzētu izlasīt ikvienam.

George R.R. Martin. „A Song of Ice and Fire”

Šīs grāmatas ne vien ir labākais, kas šobrīd atrodams fantāzijas žanrā, bet tās arī iemīdīja zemē manu uzskatu, ka galvenie varoņi ir pasargāti un ar viņiem nevar notikt nekas patiešām slikts. Tāpēc tagad katru turpinājumu gaidu ar kontrolētu paniku un nepiedošu autoram, ja kaut kas notiks ar Džonu un Tirionu. (Šīs grāmatas ir izdotas arī latviešu valodā, bet izliekos, ka tulkojums neeksistē.)

A.A. Milns. „Vinnijs Pūks un viņa draugi”

Vecais, dumjais un līdz sirds dziļumiem mīļais lācis, kuru apciemoju brīžos, kad gribas doties piedzīvojumos, pasmieties vai vienkārši pasēdēt koka paēnā un padomāt, zinot, ka blakus sēdēs un domās Draugs. Jau zinu, ka šoruden atkal posīšos ceļojumā uz Septiņjūdžu mežu.

Tālāk nododu stafeti rakstniekiem un blogeriem Ingum, Ellenai un Līgai. Veiksmi! 🙂

Šobrīd skan: Athlete – Yesterday Threw Everything At Me

About Laura Dreiže

Latvian fantasy & sci-fi writer, author of "The Song of the Dragon", "The Unfinished Kiss", "Happiness by the Mile" and "The Moth". Translator. French philology student with an innate love for language. NaNoWriMo Municipal Liaison for Europe :: Latvia. A professional dreamer. Fantāzijas un zinātniskās fantastikas rakstniece, romānu "Pūķa dziesma", "Nepabeigtais skūpsts", "Laimes monitorings" un "Naktstauriņš" autore. Franču filoloģijas studente ar iedzimtu valodu mīlestību. Tulkotāja. Manā kontā: Rišelas Mīdas "Vampīru akadēmija", "Salnas skartie", "Ēnu pieskāriens"; Veronikas Rotas "Citādie". Latvijas reģionālā pārstāve (ML) vispasaules rakstītāju izaicinājuma NaNoWriMo ietvaros. Profesionāla sapņotāja.
Šis ieraksts tika publicēts Apskati, Grāmatas ar birkām , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

2 Responses to Lielais desmitnieks jeb 10 īpašas grāmatas manā dzīvē

  1. Atpakaļ ziņojums: Īpašas grāmatas manā dzīvē | daeiribu

  2. Atpakaļ ziņojums: It was the best of times, it was the worst of times JEB Gada bilance 2014 | Skribelētājas piezīmes

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s